Депутати Здолбунівської райради звернулися до своїх колег щодо добудови меморіалу на Гурбах

У четвер 23 грудня 2010 року відбулась друга сесія Здолбунівської районної ради. За ініціативи фракції „Наша Україна” до порядку денного сесії було внесено питання про звернення депутатів Здолбунівської райради до своїх колег з інших районів та областей, щодо добудови меморіалу на Гурбах. До Вашої уваги текст даного звернення:

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Здолбунівської районної ради Рівненської області до Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Рівненської, Волинської обласних рад та районних рад цих областей

Маловідомі сторінки національно-визвольних змагань все більше й більше відкриваються широкому загалові. Сьогодні як ніколи потрібно зберегти те, що дозволить нам з гордістю говорити про наш рід український. І в першу чергу, про героїзм, звитягу українських борців за Свободу, зокрема про бойові звершення вояків УПА, які завзято боролись із двома найстрашнішими, людиноненависними імперіями ХХ століття. Свій внесок у цю боротьбу зробили й повстанці Здолбунівського району.

Бій під Гурбами був найтривалішим та найбільшим за весь час існування УПА. Відбувся він наприкінці квітня 1944 року на межі сучасних Рівненської (Здолбунівського, Дубенського та Острозького районів) та Тернопільської (Кременеччина) областей. Основний ареал бойових дій охопив територію між селом Антонівці та урочищем Гурби (власне через це бій і отримав свою назву). В смертельному герці зійшлися 5 тисяч бійців УПА та близько 35 тисяч бійців каральних загонів НКВС, прикордонників, охорони тилу, на боці яких була також авіація, танки, бронепотяг, артилерія. Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня. Проявивши небачений героїзм, загони повстанців прорвали вороже кільце та вийшли з оточення.

За останні роки у місцевих лісах було знайдено чимало безіменних могил, у яких поховані учасники Гурбенського бою. Свого часу представниками громадськості Рівненщини було прийнято рішення про будівництво у Гурбах Пантеону, та перепоховання там знайдених останків вояків УПА, полеглих у бою. До роботи над створенням меморіалу було залучено представників компанії „Ренесанс”, які виконували подібні роботи на Личаківському кладовищі. 14 жовтня 2006 року було освячено і закладено камінь під Пантеон. 18 травня 2007 року на місці кривавих подій відкрито першу чергу Пантеону героїв — учасників Гурбенського бою. На сьогодні знайдено, ексгумовано та перепоховано останки 29 вояків УПА. Є необхідність у продовженні пошукових робіт. Скорботний дух меморіального комплексу втілено у скульптурній композиції Божої Матері – колоні шість метрів заввишки, яка оберігає спокій повстанців. Зараз у Гурбах також побудовано Свято-Воскресенський чоловічий монастир на Повстанських могилах, насипано козацькі кургани і встановлено хрести. На будівництво комплексу вже витрачено понад 300 тисяч гривень з бюджетів різних рівнів та коштів жертводавців. У 2008 році до Гурбів було прокладено дорогу з твердим покриттям. У 2010 році відкрито веб-сайт Гурбенського монастиря (https://gurby-monastyr.org.ua).

Проте будівництво меморіалу в Гурбах ще не завершено. Необхідно побудувати церкву, дзвіницю, наступні черги Пантеону. Загальна вартість робіт орієнтовно складає 900 тисяч гривень. Здолбунівська районна рада не має можливості добудувати Пантеон власними силами, тому просить Вас у бюджеті на 2011 рік передбачити субвенцію Здолбунівському районному бюджету на дольову участь у будівництві Пантеону на Гурбах. Будемо вдячні навіть найменшій допомозі, адже пам’ять про подвиг молодих повстанців, котрі ціною власного життя боронили рідну землю, має бути збереженою і посіяти в серцях вдячних нащадків зерно любові до своєї, Богом даної, мови, до своєї землі, до свого народу.

За дане звернення проголосувало 33 депутати із 34-ох, присутніх на сесії (один утримався). Таким чином, це звернення буде надіслано адресатам. Також від фракції „Наша Україна” поступила пропозиція до інших фракцій, представлених у Здолбунівській районній раді, поспілкуватися зі своїми колегами-однопартійцями з областей, до яких направлятиметься дане звернення, щоб ті підтримали його на своїх сесіях.  Депутати від ВО  “Свободи” активно підтримали цю ініціативу і з огляду на те, що в облрадах, яким адресоване це звернення, більшість мають саме “свободівці”, будемо сподіватися, що дане звернення матиме результат.

Опубліковано у Про монастир | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.